Yeni Oracle Stratejileri

Posted by | Kasım 26, 2012 | Database, Donanım, Exadata, In-Memory | No Comments

Yeni Oracle Stratejileri

Oracle OpenWorld ve İstanbulda yapılan Oracle day kongrelerinde, yeni teknolojileri ve bilişim stratejileri tanıtıldı. Kongrede yapılan sunumlardan ve Oracle kaynaklarından elde edilen bilgilere göre, en önemli ürün olarak yeni veritabanı sürümü olan Oracle 12c Multitenancy versionu ön plana çıkmaktadır.
Bulut teknolojisine uygun olarak tasarlanan bu sürüm, ayrıca Exadata X3 in-memory database server ve Solaris işletim sistemleri ile desteklenerek, softwarelerin yanısıra donanım ve platform servis modelleri ile bir paket çözüme oluşturulmuş. Mobilite, sosyal medya ve büyük verilerin bir arada yönetilmesi hedeflenmiş.

ha1

Database Konteyneri

ha2

Konteyner veritabanı olarakta adlandırılan yeni sürümde, geleneksel veritabanlarından farklı olarak birden çok merkezde ve serverde olan farklı veritabanları aynı sunucuda bir veritabanı konteynerinde birleştirilerek, ayrı verilerin aynı kaynakların kullanılması sağlanmış.

Konteyner Veritabanı (CDB) Oracle veritabanı kurulum sonrasında gelen tek bir temel veri sözlüğü nesnelerdir içine birçok takılabilir Veritabanı (PDB) veri sözlüğü nesneleri ve uygulama tutulabilir. Böylece her güncelleme ve yama işleminde tüm veritabanlarının tek tek konfigure edilmesi yerine tek bir kaynağın bakım yapılması kolaylığını getirecek ve bakım masraflarının azalmasını sağlayacaktır. Aynı konteynerda oluşturulan veritabanlarında temel nesneleri birlikte, veriler ve şemalar ayrı yönetilmesi sağlanmaktadır. Rol ve kullanıcı yönetimi kurulum, yama, güncelleme, klonlama süreçleri CDB ve PDB ayrılması sayesinde çok daha hızlı olacaktır. Geleneksel veritabanlarında bu işlemleri ayrı ayrı uygulamak yerine tüm hepsini sadece bir yerde bunu yapabilmek multitenancy mimarisi fikrini oluşturmuştur.

Multi-tenancy Veritabanı mimarisi

ha3

Multi-Tenancy, tek bir oturumdan birden fazla müşteriye hizmet veren, özelleştirme, platform ve altyapı kaynaklarının paylaşıldığı bulut teknolojisine göre tasarlanmış yazılım mimarisidir. Her şeyin bulutdan yönetildiği bu mimaride Felaket senaryolarının yatırımlarının azaltılması, uzaktan yedekleme yapılabilmesi ve uzaktan çalışma (telecommuting) yöntemlerine imkan sağlaması, bilişim yatırımlarını düşürecektir.

Platform servisi

Diger önemli ürünlerde birisi ise veritabanı ve Depolama bileşenlerinden oluşan In-Memory teknolojisine sahip olan Exadata X3 sunucusudur. Bileşenler özel bir infiniband networkle birbirlerine bağlıdır. Akıllı depolama, bellek kullanımı, data bulma ve sıkıştırma özellikleri vardır. 4 terabayt DRAM ve 22 terabayt flash cache ile bir veya birkaç veritabanı güvenli bir şekilde bellekten yüklenip, yönetilebilir bir bulut bilişim platformdur.

ha4

Sonuç olarak, Oracle 12c multitenancy’in bakımı daha kolay ve ucuz olması, veri madenciliği için büyük fırsat oluşturması, müşteri bazında özelleştirebilmesi ile geleneksel veritabanı farklı bir yapı ortaya koymaktadır.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked.