Webcenter ve Fusion Applications

Posted by | Eylül 17, 2009 | Webcenter | No Comments

Oracle Fusion Applications adında bir ürün duyurdu. Oracle’ ın Erp şirketlerini (JDEdwards, PeopleSoft vd.) satın almasıyla başlayan ve Siebel CRM ile  davam eden uygulamalar ve bu uygulamaların entegrasyonu konusu sonunda bu ürünle elle tutulur hale geliyor.

Bu ürünlerin alınmasından sonra mevcut ürünlerin geliştirilmesi devam ederken Fusion Applications denen yeni bir uygulamanın alt yapısı hazırlanmaya başladı. İlk olarak uygulamaların ön yüzleri bir birine benzemeye başladı. Sessiz ve derinden devam eden bu çalışmalar halen devam ediyor.

Bu çalışmaların ilk meyvesi olarak WEBCENTER Suite 11g ürününü çıkarttı. Bu ürün alt yapısını kullanarak AIA (Uygulama Entegrasyon Mimarisi) ile tüm bu uygulamalar birbirine bağlandı.

1 Temmuzda Çıkan Fusion Middleware 11g ile Oracle büyük bir değişimin ilk sinyallerini verdi. Fusion Middleware 11g ürün ailesi içinde SOA Suite 11g, WebCenter 11g (Spaces, Framework, Services, Composer), WebLogic Server 10.3.1 ve bunların geliştirmesini sağlayan JDeveloper 11g /ADF 11g ‘den oluşmakta.

Yakında Fusion Applications ürünü hakkında çok fazla haber ve demoları göreceğiz. Oracle’ın açıkladığı ilk olarak müşterine sınırsız bir uygulama topluluğu sunduğu, Mevcut ERP yatırımlarını ezmeden yada migration etmeden de fusion application ürünün bir parçası gibi çalışabileceğini, AIA mimarisi vasıtasıyla yazdığınız uygulamaları bu uygulamalara rahatlıkla entegre edebileceğinizi, Oracle Dışı ERP lerinizi de bu sistemin parçası yapmanızın mümkün olduğunu duyacaksınız.

Fusion Applications ürününün alt yapısı Oracle Database  11g ve Fusion Middleware 11g yi kullanmaktadır. Okuduğumuz haberlere göre şu an Oracle’ da 3000 geliştirici bu ürünü geliştirimekle meşgul. ürünle ilgili bazı notları sizlerle paylaşmak  istiyorum ; Ürünün Database’ i  5000 tablo , 10,000′ nin üzerinde View ve  11 ,000 ADF Task Flows’ undan oluşmakta. Bu rakkamlardan da anlaşılacağı gibi ADF Fusion Uygulamalarının çekirdeği ve bu nedenle son derece önemli ve stratejik bir Oracle platformu olmuştur.

İlk ve temel olarak , uygulamanın Finans, Muhasebe, İK (HR)  ve CRM alanlarının ortak kullanımı olduğu görülüyor. Ürün  ERP’den ve/veya  CRM gibi farklı operasyonel sistemlerden istenen modülleri tek bir ön yüzde  gösterebiliyor.

Ürünün ana başlıkları

  1. Native SOA alt yapısı servis alt yapısı
  2. Business Process Management (BPM)  ile rol bazlı Process ve flowlar
  3. Unified data model ( 5000 tablo üzerinde kurulu bir yapı)
  4. Embed bir İş zekası ve hazır raporlama platformu
  5. Webcenter ve E2o alt yapısı ile takım ve sosyal bir uygulama
  6. AIA ,SOA ve ADF kombinasyonu ile sınırsınız  kişiselleştirme (customization) şeçenekleri /  hem IT-admin  hemde ön yüzde son kullanıcılar için.

Uygulama ön yüzde Webcenter’ in görüntüsüne sahip. Direk Database etkileşimi yerine java base bir ön yüz karşılıyor sizi. Bu ön yüz Business Process in adımlarını size adım adım yaptırıyor. Bir Webcenter ekranı ile örneğinin neye benzeyeceğini kestirebiliriz. Yukarıdaki resimde üst kısımdaki grid data Siebel CRM den gelirken alt kısımda Webcenterdan gelen Calibration ve BPM etkileşimi ve takım çalışmasını imkanlı hale getiren bir ön yüz sağlıyor.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked.