Webcenter Suite nedir? Bölüm 1

Posted by | Kasım 21, 2010 | Webcenter | No Comments

Oracle WebCenter, yeni nesil gelişmiş portalleri ve birleşik uygulamaları geliştirmek için yazılmış en üstün üründür. Portal sözlük anlamı ile giriş kapısı, giriş noktası anlamına gelmektedir. Bu ürün size, şirketinizin gerek dökümanlara gerek veri tabanlarında saklı bilgiye kolayca ulaşmanızı, bilgi ve dökümanların ham halden işe ve iş süreçlerine katılmasını sağlayan bir ön yüz sunmaktadır.

Bu ön yüz arka planında Oracle WebCenter bilşenleri, Oracle Fusion platformu (Weblogic Server, Content Server , BPEL Process Manager vb.) içermektedir.Bu bileşenler için herhangi bir ek lisans maliyeti ödemiyorsunuz. Tüm geliştirmeler Jdeveloper üzerinde yapılır. Oluşan kodlar Jdeveloper üzerinden Weblogic Server’a deploy edilir.

Neden Webcenter Suite?

Geçmişte e-iş uygulamaları son kullanıcılara belli başlı konularda (üretim,satış, satınalma vb.) data giriş imkanı ve raporlama olanağı sunmakta idi. Web/Portal teknolojisinin populer olması ile birlikte, Çoğu şirket web üzerinden tek bir sayfadan görüntüleme, uygulamalarını bu ön yüzde engtegre edebilme, anlık mesajlaşma, hızlıca web uygulaması yada web sitesi oluşturabilmeyi talep eder hale geldiler.

E-iş uygulamaları eskiden geliştirilmesi aylar yıllar sürerken, artık değişen ihtiyaçlara yazılımların hızlı cevap veren ve bilgiye anlık ulaşmayı sağlayan teknolojiler üzerinde durulmaktadır. Bu alt yapıya Oracle Webcenter Suite ile şirketler kavuşabilmektedir. Günümüzde uyarlama imkan vermesi önem kazanmaktadır. Uygulama hakkında son kullanıcılardan istekler geldikçe geliştiriciler bu isteklere cevap verecek uygulamaları seçmektedir. Webcenter Suite geliştiriciler tarafından üretilen uygulamları son kullanıcıların kişiselleştirmesine imkan tanır.

Web 2.0 Notlarım;

wiki : Web üzerinde paylaşılan bir content(bilgi) üzerinde kullanıcıların ekleme ve çıkartma yapması

tag : Dökümanlar ve Contentler üzerinde o dökümanı tanıtıcı kelimeler yazmak.

blog: Web günlüğü anlamına gelen web ve log kelimelerinin birleşmesi ile türetilen bir kelimedir.Herhangi bir konuda kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri şekilde yazan insanların oluşturduğu günlüğe benzeyen web sitesidir.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked.