Oracle Yeni Nesil BPM Çözümü : BPM 12c

Posted by | Aralık 04, 2012 | Business Process | No Comments

Oracle Open World (OPW) ve Oracle Day 2012 İstanbul ardından özellikle Oracle Orta Katman (Middleware) cephesinden yükselen sesler artık bizlere daha net ulaşmaya başladı. Daha önce Oracle BPM’ in son sürümü hakkındaki yazımızda gelecek sürümlere ait ipuçlarını vermiştik.

Bu yazıda ise ilgili özellikleri daha detaylı bir şekilde paylaşacağız. Sürümün adı hakkında hala 12g / 12c tartışmaları sürse de Oracle’ ın bulut bilişim stratejileri göz önüne alındığında Cloud anlamına gelen 12c olması büyük bir olasılık.

Ana başlıklardaki gelişmeleri aşağıda daha detaylı aktaracağız.

  • Geliştiricilerden, iş kullanıcılarına kayan kullanım ağırlığı
  • Artan raporlanabilir süreç modelleme özellikleri
  • Çabuk adapte olan durum yönetimi
  • Daha sosyal ve işbirliğine açık bir BPM
  • Daha zengin ve kullanışlı BPMN 2.0 desteği
Ürünün gelişimi(10g, 11g, 11g+) her ne kadar geliştirici odaklı olsa da ilk başlıkta olduğu gibi yeni ürünle beraber daha önce geliştiricilere açık özellikler tekrar tasarlanarak iş kullanıcılarının yönetebileceği bir forma dönüştürülmüş ve web üzerinden kullanılabilir bir hale gelmiş.

Bunlardan ilki ve tasarım sonrası en önemli adımlardan biri olan simulasyon.
Şekil 1 : Oracle BPM 12c Composer Simulasyon
Böylelikle kendi süreçlerini oluşturan iş kullanıcılarının aynı süreçleri simule etme ve yeniden düzenleyebilme yetenekleri en üste taşınıyor. (Şekil 1)

Bununla beraber oluşturan modeller, yine sistem üzerinden otomatik oluşturan prosedürler ile görüntülenebiliyor.(Şekil 2)
Şekil 2 : Oracle BPM 12c Süreç Prosedür Rapolama

Daha sosyal ve iş birliği ortam deneyiminin en üst seviyeye çıktığı yine bu üründe white-boarding özelliği ön plana çıkıyor. Bu alan sayesinde kullanıcıların doküman ya da durum paylaşımı yaptığı bir alan ile beraberinde tüm süreci tek bir ekrandan detayları ile birlikte görmemizi ve tartışmayı sağlayan tek bir ekrana dönüştürülüyor.
Bunun yanında artık beraber çalışma ortamlarının vazgeçilmezi olan kullanıcılara ait işlem tablosu da default olarak sol alt köşede içinde geliyor. (Şekil 3)
Şekil 3 Oracle BPM 12c Paylaşım ve Süreç Düzenleme Ekranı

Özellikle web 2.0 özelliklerini önemseyen bu sürüm, gelişmiş bir arama ve etiketleme mekanizmasının yanı sıra skorlama özelliği ile öne çıkan süreçlerinizi gözlemleme şansına sahip oluyorsunuz. Yine bu skorlamayı yapan kişiler de unutulmamış, onları da sol alt köşede katılım sayıları ile birlikte görebiliyor olacaksınız. (Şekil 4)
Şekil 4 Oracle BPM 12c Süreç Etiketleme, Arama ve Puanlama

Günümüzde özellikle tüm yazılım projeleri gibi bpm projeleri için de versiyonlama ve bu versiyonların düzgün bir biçimde birleştirilmesi en hassas konulardan biri ve Oracle BPM 12c’ de bu ihtiyaç atlanmamış. Görsel bir biçimde versiyonları ve birleşimleri görebileceğiniz ekran süreç üzerinden rahatlıkla ulaşılabilir bir hale getirilmiş. (Şekil 5)
Şekil 5 Oracle BPM 12c Süreç Versiyon Takibi
Bunların dışında özellikle Oracle Orta Katman ailesinin artık yaşama alanı olan Webcenter ile entegrasyon geliştirilmiş. Daha derin bir entegrasyon seçeneği sunan bir üründe roller ve önceliklendirmeler, bölgeler ve organizasyon şeması arasındaki ilişki birebir seviyede.

Raporlama ve analitik kısma geldiğimizde ise en büyük yeniliklerden birini yine bu kısımda görüyoruz. Daha önce kendi üzerinden basit raporlamaları yapabilen fakat daha fazlası hatta eş zamanlılık için Oracle BAM (Business Activity Monitoring) gerekirken bu üründe çok gelişmiş ekranları ve performans kriteri (KPI) tanımlama / izleme gibi özellikleri fark ediyoruz. Literatüre Süreç Analitiği (Process Analytics) olarak yerleşen kavram ürünle beraber hayat buluyor. (Şekil 6)
Şekil 6 Oracle BPM 12c Süreç Analitği ve Performans Takibi

Elbette bu sadece BPM üzerinde değil Oracle CEP (Complex Event Processing) ve Oracle SOA (Service Oriented Architecture) tarafında verilerin gözlenmesi ve raporlanmasında da oldukça ilerleme kaydedilmiş durumda.

Kolay adapte olan durum yönetimine(CMPM – Case Management Process Management) geldiğimizde ise birçok özellik gibi sosyalleştirilmiş, iş kullanıcılarının kendi ekranlarından kolaylıkla yönetebileceği bir hale gelmiş. Böylelikle çabuk değişen süreç unsurları kullanıcılar tarafından daha hızlı bir şekilde gerçek hayata adepte edebilir hale gelirken, dijital süreçlerin cevap süresi giderek azalıyor. Oracle BPM 11g üzerindeki İş Kuralları Motorunun gelişmiş hali olan CMPM ile birlikte daha esnek bir kural yönetimi uygulanabilir olacak.

Şekil 7 CMPM Case Management Process Modelling
Diğer özelliklere döndüğümüzde entegrasyon Oracle ürünlerinden çıkıp diğer ürünlere de temas etmeye başlıyor. Bunların içinde önemli olarak bahsedilebilinecekler arasında, MS Sharepoint ve Adobe Forms entegrasyonları geliyor. Ayrıca daha önce sadece Webcenter içinde görevleri gösterebilen Oracle BPM, yeni ürün ile MS Sharepoint’ te de gösterilebilir hale geliyor. Son ayrıntı ise MS Office paketinde. Daha nicelikli bir MS Office Ribbon desteği bu ürünle geliyor.

Oracle BPM anasayfası için tıklayabilir, daha detaylı bilgilendirme, demo ve PoC istekleriniz için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked.