Oracle, “Oracle® Business Intelligence 11g” Sürümünü Çıkarttı.

Posted by | Ekim 20, 2010 | Business Intelligence | No Comments

İlişkisel ve OLAP Analizlerini Entegre Eden Yeni Sürüm, Kurumsal Raporlama, Ölçüm Sistemleri, Görselleştirme ve İşbirliği Anlamında da Yeni Özellikler Sunuyor

Oracle, müşterilerin daha iyi iş öngörüleri sağlamaları ve ayarlamalar yapmaları için en kapsamlı, entegre ve ölçeklenebilir İş Zekası seti olan “Oracle® Business Intelligence 11g”yi çıkarttı.

·         Yeni sürüm şu özelliklere sahip:

o        İlişkisel, OLAP ve XML veri kaynaklarındaki verilere erişim ve onların analizi için sektörün tek entegre ortamını sunuyor.

o        Entegre kurumsal karne uygulamaları (Balanced Scorecard) ve kurumsal raporlama, görselleştirme, arama ve işbirliğindeki yeniliklerle son kullanıcı deneyimini zenginleştiriyor.

o        “Oracle Enterprise Manager 11g” ve “Oracle Fusion Middleware”in diğer eklentileriyle daha derin bir entegrasyon sağlayarak performansı, ölçeklenebilirliği ve güvenliği geliştiriyor.

En Kapsamlı ve Entegre İş Zekası Temeli, Zenginleştirilmiş Görselleştirme

·         “Common Enterprise Information Model”daki özellikleri genişleten “Oracle Business Intelligence 11g”, İlişkisel OLAP (ROLAP), Çok Boyutlu OLAP’ı (MOLAP) ve kurumsal raporlamayı ortak bir teknoloji temelinde birleştiren ilk çözüm.

·         “Oracle Business Intelligence 11g”nin geliştirilmiş analiz özellikleri, kullanıcıların “Oracle Essbase” ve popüler ilişkisel veri kaynaklarında saklanan hiyerarşik verilerine ortak bir arayüzden erişmelerine ve içlerinde gezinmelerine izin veriyor.

·         Yeni eklenen, entegre ince istemci rapor tasarımı editörü, kullanıcıların yüksek hassasiyette ve istenilen şekilde tanımlanan formatta (pixel perfect) üretim raporları elde etmelerini sağlamasının yanı sıra hem interaktif hem de web temelli raporların yayınlamasını da mümkün kılıyor.

·         Yeni bir uygulama olan “Oracle Scorecard and Strategy Management”, kişilerin kurumsal strateji ve hedefleri ayarlayan ölçütleri ve önemli performans göstergelerini (KPI’lar) izlemelerine yardım eden, “Oracle Business Intelligence 11g”nin entegre bir parçası olarak geliyor.

·         “Oracle Business Intelligence 11g”nin gelişmiş, göreve yönelik kullanıcı arayüzü, geniş kapsamlı bir dizi yeni interaktif grafik ve yönlendirme özelliklerine sahiptir. Bunlar arasında daha zengin, daha pratik son kullanıcı deneyimi sağlamak için lokasyon verilerine doğrudan bağlı harita görüntüleme seçenekleri de bulunuyor.

·         Action Framework özelliği, kullanıcıların bir iş akışı veya web servisi gibi bir hareketi doğrudan kontrol panellerinden başlatmalarına izin vererek, anlama ve harekete geçme arasındaki döngüyü kapatan eşsiz ve yenilikçi bir özellik olarak sunuluyor.

·         Son kullanıcılar, dahili bilgilendirme ve uyarı özelliklerinin yanı sıra sunulan “Oracle WebCenter Suite 11g” entegrasyonu yardımıyla sıra dışı durum ve olaylar hakkında bilgilendirilir, gerçek zamanlı olarak öngörülerini paylaşır ve tartışır, ortaklaşa kararlar alır ve notlarıyla mesajlaşma dizilerini kaydedebilirler.

·         “Oracle Secure Enterprise Search” ile yeni entegrasyon, kullanıcıların “Oracle Business Intelligence 11g”de belirlenmiş erişim ve güvenlik parametrelerine uyumlu olarak, raporlardaki görünüm ve ölçütlerin yanı sıra, uygun raporları hızla ve kolaylıkla bulmalarına izin veriyor.

·         “Oracle Essbase” desteğinin genişletilmesinin yanı sıra, desteklenen bir veri kaynağı olarak “Oracle Hyperion Financial Management”ın eklenmesiyle “Oracle’s Enterprise Performance Management (EPM) System” entegrasyonu genişliyor.

·         “Oracle Business Intelligence 11g”, “Oracle İş Zekası Uygulamaları”nın yanı sıra (SAP de dahil olmak üzere Oracle ve Oracle dışı uygulamalara yönelik komple ve hazır analitik çözümlerdir) “Oracle’ın Kurumsal Performans Sistem”i için de teknik bir temel oluşturmaktadır.

Basitleştirilmiş Sistem Yönetimi, İyileştirilmiş Performans ve Ölçeklenebilirlik

·         “Oracle Enterprise Manager 11g” ile olan derin entegrasyon yoluyla “Oracle Business Intelligence 11g”, sistem yöneticilerinin tüm BT grubunu yönetmek için kullandıkları aynı ortamdan BI performansını yönetmelerine ve izlemelerine izin veren tek BT platformu olarak pazardaki yerini güçlendiriyor.

·         “Oracle Business Intelligence 11g”nin entegre sistem yönetim servisleri, sistem yöneticileri için sistemlerin eşsiz bir güvenlik, ölçeklenebilirlik ve sorgu performansı sunmaktadır.

·         Gelişmiş Ortak Kurumsal Bilgi Modeli (Common Enterprise Information Model), ilişkisel, OLAP ve XML formatlarındaki yüzlerce veri kaynağına karşı, yüksek performanslı ve birleşik sorgular sağlamaktadır.

·         Önceki sürümleri kullanan “Oracle Business Intelligence” müşterileri, bu yeni sürüme mevcut raporları veya metadata geçişini etkilemeksizin hızla ve kolaylıkla geçebilmektedirler.

Destekleyici Demeçler

·         Oracle Business Intelligence, Ürün Yönetimi Bölümü Başkan Yardımcısı Paul Rodwick yeni sürüm hakkında şunları söyledi: “’Oracle Business Intelligence 11g’, kurumsal raporlama, ölçüm sistemleri, yönetim kokpitleri, özel sorgular, OLAP analizi, arama ve uygulanabilir işbirliği gibi komple bir iş zekası özellikleri yelpazesini, entegre bir teknoloji temelinde sunmaktadır. Yeni sürüm, bölümsel ihtiyaçlara göre kolay bir şekilde kurulur; en büyük ve en zorlu kurumsal uygulamalar için eşsiz bir performans ve ölçeklenebilirlik sağlayacak şekilde ölçeklenebilir.”

·         BT Innovate & Design, Oracle Kurumsal Baş Mimarı Mike Blackmore ise şöyle konuştu: “’Oracle Business Intelligence 10g’ ile pek çok başarı elde ettik. ‘Oracle Business Intelligence 11g’bu başarılar üzerine inşa edilecek. İş zekasını iş süreçlerine gömme yeteneğinin yanı sıra şirketimizde en çok yeni ölçüm sistemleri ve KPI özellikleri ilgimizi çekmektedir. Verilerin birleştirilmesi, analizi ve sonra onlara göre davranılması bize oldukça yardımcı olacaktır.”

Destekleyici Kaynaklar

Oracle Business Intelligence 11g” mikro sitesini buradan inceleyebilirsiniz

“Oracle Enterprise Performance Management” ve “Business Intelligence” çözümleri hakkında

“Oracle Business Intelligence 11g”

“Oracle Business Intelligence 11g” ekran görüntüleri

“Oracle EPM/BI” çözümlerini Twitter’dan takip edin

“Oracle BI” yazılımının deneme sürümünü ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked.