Oracle Cold Backup ile Yedekleme

Posted by | Ocak 27, 2010 | Database | No Comments

Özellikle günümüzde sıkça kullanılmaya başlayan sanallaştırma uygulamaları ile yüksek uyumlulukta çalışacağını düşündüğümüz ve  ağırlıklı ikincil sistemler için en uygun yedekleme-kurtarma çözümü olarak “Cold Backup” tercih edilebilir bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eğer felaket yönetimi (disaster recovery) planınız yoksa bu noktadan itibaren anlatılacaklar işletmeniz adına hayat kurtarıcı olacaktır.

Şimdi adım adım uygulamamızı yürütelim.

1.Öncelikle sisteminizin vmware kopyasını alın. Ana sisteminiz üzerinde yapılan değişiklikleri ( güncellemeler, patchler vs.) oluşturduğunuz bu yedek sisteminize de uygulayın. Ya da daha da basiti ana sisteminizde değişiklikleri yaptıktan sonra vmware kopyanızı yenileyin.

2. select ‘DATA’ type, tablespace_name, name
from dba_data_files, v$datafile
where file_id = file#
union
select ‘CONTROL’ type, ”, name from v$controlfile
union
select ‘LOG’ type, ”, member name from v$logfile;

Yukarıdaki sorgu yardımıyla yedeklemeniz gereken dosyaları öğrenebilirsiniz.Yedeklenmesi zorunlu olan bu dosyalar haricinde, istenirse init.ora, spfile, listener.ora, tnsnames.ora gibi daha sonradan da oluşturulabilecek dosyalar da yedeklenebilir.

3. “Cold Backup” alabilmek için veritabanının kapatılması gerekmektedir. Kapatma işlemini “ABORT” yöntemiyle YAPMAYIN! Diğer kapatma yöntemlerinden herhangi biri kullanın(NORMAL,IMMEDIATE,TRANSACTIONAL).

4. Veritabanı kapatıldıktan sonra madde 2’deki sql ile konumlarını öğrendiğiniz dosyaları yedek sisteminizde aynı konumlara kopyalayın.

Kopyalama bittikten sonra her iki veritabanını da açabilir ve kullanabilirsiniz. Dilerseniz aşağıdaki şekilde bir script hazirlayarak bu işlemi otomatize edebilir, zamanlanmış bir görev olarak işletebilirsiniz.

SET ORACLE_SID = — Veritabanın adı
SQLPLUS /NOLOG
CONN SYS/ AS SYSDBA – SYS kullanıcısının parolası
SHUTDOWN IMMEDIATE
copy …… — madde 2’deki sql ile konumlarını öğrendiğiniz dosyaların kopyalanması
STARTUP

Bu yapıyı felaket önleme ortamı olarak kullanabileceğiniz gibi güncel bir test ortamı olarak da kullanabilirsiniz.

Not: Bu çözüm 7/24 hizmet vermeyen, veritabanının belirli bir süre kapatılmasının kabul edilebileceği yapılar için uygundur. Diğer felaket yönetimi, yedekleme-kurtarma senaryoları, konseptleri hakkında ayrıca makaleler yayınlanacaktır.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked.