Oracle Database Appliance

Oracle Database Appliance, yüksek erişilebilirliğe sahip veritabanı ihtiyaçlarında kurulum, bakım ve destek işlerini sadeleştirerek zamandan ve paradan tasarruf sağlayan yeni bir bütünleşik donanım ve yazılım sistemidir. Dünyanın en popüler veritabanının son nesli olan Oracle Database 11g’nin Oracle Real Applications Clusters (Oracle RAC) özelliği ile birlikte kullanılmasıyla oluşturulmuştur. Müşterilere tamamen entegre edilmiş bir yazılım, sunucu, depolama ve ağ bağlantı sistemini tek bir pakette sunarak çok çeşitli kurum içi ve paket OLTP ile Veri Ambarı uygulamaları için yüksek erişilebilirliğe sahip veritabanı hizmetleri sunmaktadır.

Oracle Database Appliance, müşterilere hiçbir donanım yükseltmesine gerek duyulmaksızın 4 ila 24 işlemci çekirdeğine kadar sorunsuzca ölçeklenebilen eşsiz bir “büyüdükçe öde” yazılım lisans özelliği sunmaktadır. Ayrıca tüm donanım ve yazılım bileşenleri tek bir satıcı, yani Oracle tarafından desteklenmektedir.

Database Appliance, üstünde Oracle Linux ve Oracle Database 11g Release 2 çalışan iki sunucu düğümüne ve 12TB ham depolama kapasitesinden oluşan 4 rack birimli (RU) bir sunucu cihazı olarak gelmektedir.

Oracle Database Appliance:

Oracle Database Appliance, sadeliğe değer veren ve yüksek erişilebilirliğe sahip bir veritabanı çözümünü için gereken becerileri, karmaşıklığı, maliyetleri ve riskleri azaltmayı amaçlayan müşteriler için ideal bir veritabanı cihazıdır.

Yüksek Erişilebilirliğe Sahip Veritabanı Sistemlerinin Hizmete Alınmasındaki Zorluklar

Bir dizi veritabanı sunucusu üzerinde çalışan yüksek erişilebilirliğe sahip veritabanı sistemleri, geçmişte uygulanması karmaşık, sistem yönetimi, veritabanı yönetimi ve depolama yönetim becerileri gerektiren sistemler olarak görülüyordu. Pek çok bilişim departmanında bu beceriler bulunmamakta ve gerekli beceriler olmaksızın bu çözümleri uygulamanın, karşılaşılacak hizmet dışı kalma süreleri nedeniyle riskli olacağına inanılıyordu. Büyük departmanlarda bu beceriler bulunabiliyordu fakat bu çözümlerin maliyetleri ve algılanan karmaşıklıkları nedeniyle, bu departmanlarda yüksek erişilebilirlik uygulamaları yalnızca en görev–kritik uygulamalarda kullanılıyor ve daha düşük kritiklik seviyesindeki uygulamalar genellikle korumasız bırakılıyordu.

Oracle Database Appliance şimdi bu düşünceyi değiştiriyor. Artık tek bir veritabanı yöneticisi yaklaşık 2 saatte yüksek erişilebilirliğe sahip bir Oracle Database Appliance’ı hizmete sokabiliyor. Sektörün en iyi aktif-aktif veritabanı erişilebilirlik çözümünün (Oracle RAC) bu cihaz üzerinde çalışması sayesinde veritabanı veya donanım arızaları saniyeler içinde ele alınabilmekte ve genellikle kullanıcı tepki süresi üzerinde fark edilir bir etkiye yol açmamaktadır.

Uygulanması, Yönetimi ve Desteği Kolay Uygulanması Kolay

Oracle Database Appliance’ın en önemli özelliği sadeliğidir. Sunucu, depolama ve ağ bağlantısı tek bir kutuda sunulmaktadır. Hepsi birlikte tam bir sistem olarak, tesisat veya kablolamaya gerek duyulmaksızın tasarlanmaktadır. Oracle Database Appliance’ı uygulamaya koymak için paketinden çıkarmanız, elektriğe bağlamanız, ağ kablolarını bağlamanız, adlandırmanız ve Oracle Appliance Manager kurulumunu çalıştırmanız; kümelenmiş, yüksek erişilebilirliğe sahip bir veritabanı oluşturmak için yeterlidir.

Yönetimi ve Bakımı Kolay

Sistemlerin bakımının yapılması, tüm yazılım öğelerinin en yeni yamalarla güncel tutulması genellikle sistem yöneticilerinin karşılaştığı en zaman alıcı ve hataya yatkın görevlerdendir. Oracle Database Appliance ve onun özel olarak tasarlanmış yazılımı, yazılım grubunun tüm öğelerinin, yani firmware, işletim sistemi, clusterware, depolama yöneticisi ve veritabanının “tek düğmeyle” yamalanmasını sağlamaktadır. Cihaz, performansı ve erişilebilirlik olaylarını otomatik olarak algılayıp düzeltici eylemleri gerçekleştirerek depolama yönetimini sadeleştirmektedir. Diskler, sistem yönetimi görevleri gerektirmeksizin değiştirilebilir ve bir saklama cihazının, bozulmaya ve performansı olumsuz yönde etkilemeye başladığını gösteren davranışlar sergilemesi halinde cihaz, diski devre dışına alacak ve yedekliliği tekrar oluşturacaktır. Tanılama ve destek verilmesi kolaydır.

Donanımın bozulması veya bozulmak üzere olması halinde cihazın Otomatik Servis Talep Etme özelliği (“merkezi ara”), disk, güç kaynağı, fan vb. gibi bileşenlerin değiştirilmesi için otomatik talep üretir. Bir sorun meydana geldiğinde Oracle Database Appliance, destek talebini karşılamak için ilgili tüm günlükleri toplar ve paketler. Oracle Appliance Manager, Destek Talebinin işlenebilmesi için Veritabanı Yöneticisi veya Sistem Yöneticisinin tüm günlükleri ve sistem geçmişini manuel olarak tarayarak derlemesi yerine, ilgili günlükleri ve sistem geçmişini otomatik olarak toplar ve sorunların hızla analiz edilerek giderilmesi için derler.

Eksiksiz tasarlanmış yüksek erişilebilirliğe sahip bir veritabanı çözümü

Oracle Database Appliance entegre, anahtar teslim bir donanım ve yazılım veritabanı çözümüdür. Unbreakable Database Appliance, bir „kendin-yap tarzı veritabanı“ sisteminin sunamayacağı eşsiz faydaları bir arada sunmaktadır.

rack_oda

Donanım
Sunucular

Sun Fire X4370 M2 tabanlı Oracle Database Appliance, 2 adet sunucu düğümünden ve 24 adet 3.5” SAS/SSD disk yuvasından oluşan bir 4 raklı ünitedir (RU). Her bir sunucu Intel Xeon İşlemci X5675 için iki adet CPU yuvası içermektedir, CPU’lar on iki adede kadar “isteğe bağlı etkinleştirilebilen” işlemci çekirdeği ve 96 GB bellek sunmaktadır.

Ağ üzerinde çalışma

İki sunucu düğümü, küme iletişimi için bir adet dahili yedekli 1-GbE ara bağlantı üzerinden bağlanmaktadır. Her bir sunucu düğümü aynı zamanda cihazın tercih edilen ağ teknolojisinin ne olduğu fark etmeksizin her türlü veri merkeziyle uyumlu hale gelmesi için hem 1-GbE hem de 10-GbE harici ağ bağlantısı sunmaktadır.

Depolama

Oracle Database Appliance, 4 TB yüksek erişilebilirliğe sahip paylaşımlı depolama sunmak amacıyla iki sunucu düğümü arasında yirmi adet “üç-katlı-aynalanan” 600GB SAS Sabit Bellek Sürücüsü paylaşmaktadır. Bu cihaz aynı zamanda redo loglar için “instance failure” arızası halinde Oracle veritabanını korumak amacıyla dört adet “üç-katlı-aynalanan” 73GB SAS Solid State Drive’a sahiptir. Appliance Manager, Oracle Automatic Storage Management (ASM) ile birlikte diskin performansını ve erişilebilirliğini otomatik olarak yapılandırır, yönetir ve izler. Oracle Appliance Manager, performans ve erişilebilirlik olayları ile ilgili uyarılar verir ve bir sabit disk arızası halinde yedek sürücüleri otomatik olarak yapılandırır.

Bütünleşik Yüksek Erişilebilirlik

Tüm Oracle Database yüksek erişilebilirlik (HA) en iyi uygulamalarının donanım tasarımına uygulanabilmesini temin etmek için Oracle Database Appliance, Oracle Database ekibiyle yakın işbirliğiyle geliştirilmiştir. “Üç-katlı-aynalanan” veritabanı sürücüleri, yedekli sunucu devreleri, yedekli fanlar, Oracle RAC için dahili yedekli 1-GbE bağlantısı gibi özellikleriyle birlikte cihaz, yedekli güç kaynağı üniteleri ve her biri tek arıza noktalarını ortadan kaldırmak için her bir sunucu devresine bağımsız olarak bağlanmış iki adet arabellek çipi ile en yüksek esneklik seviyesini sunmaktadır. Ayrıca, tüm kablolar şasinin içine gizlendiğinden bir kablonun kazayla yerinden çıkma olasılığı azalmaktadır.

Yazılım

Oracle Database Appliance şu yazılımları içermektedir:

Yazılım Grubu (Uygulama Yöneticisi kullanılarak kurulur)

Tercih Edilen Oracle Veritabanı Yazılımı:

 Oracle Database 11g Release 2 Enterprise Edition ve Kümeleme Seçenekleri

Cihaz, Oracle Database Enterprise Edition 11g Release 2 ile birlikte gelmektedir. Şirketler, sistem üzerinde Oracle Database Enterprise Edition’ı tek instance üzerinde çalıştırabilir ya da bunu, aktif-aktif veritabanı için Oracle Real Applications Clusters’ı kullanarak yüksek erişilebilirliğe sahip bir veritabanı çözümünün bir parçası olarak veya aktif-pasif failover sistemi için Oracle Real Applications Clusters One Node’un (RAC One Node) bir parçası olarak çalıştırmayı tercih edebilirler.

Uygun fiyat
Sermaye ve İşletme Masraflarından Tasarruf

Oracle Database Appliance’ın hem donanım hem de yazılımı için ilk masraf, bir “kendin yap” sistemininki ile benzerdir. Ancak, IT personelinin sistemleri almak ve kullanıma sokmak için harcayacakları zaman dikkate alındığında Oracle Database Appliance’ın avantajı açıkça görülmektedir. Uyumlu bileşenlerin ve yazılımların aranması ve sonrasında çok sayıda satıcı için ayrı ayrı siparişlerin oluşturulması ve bu siparişlerin işlenmesi için harcanan süreden tasarruf sağlanmaktadır.

İlk hizmete sokulmasından, kullanım sırasındaki bakımlara ve sorunlarla ilgili talepte bulunulması ve bunlarla ilgilenilmesine kadar sistemin yaşam döngüsünün üç aşamasında da tasarruf elde edilebilmektedir. Tablo 1’de yapılması gerekenler bakımından bir “kendin yap” sistemiyle Oracle Database Appliance arasındaki farklar gösterilmektedir.

oda2

Tek Sistem Yapılandırması – Çekirdekleri Gerektiğinde Etkinleştirin

Oracle Database Appliance, tek sistemli bir yapılandırmada sunulmaktadır – her biri iki adet 6 çekirdekli CPU’ya sahip toplam 24 çekirdeklik iki adet sunucu ve 192GB belleği içermektedir. Başka varyasyonlar veya ek donanım seçenekleri bulunmamaktadır ve sunulmamaktadır.

Cihazın uygun maliyetinin başka bir yönü ise, yöneticilerin veritabanını Oracle Appliance Manager’ı kullanarak kurmaları sırasında kaç adet çekirdeğin etkinleştirileceğini seçebilmeleridir. Bu, lisans masraflarını önemli oranda azaltırken, aynı zamanda veritabanlarının hizmete sokulmasında “büyüdükçe öde” imkanı sunmaktadır. Varsayılan değer, tüm 24 çekirdeğin devreye alınmasıdır, fakat işletmeler, en az iki adet çekirdekle başlayabilirler (yedeklilik için her iki sunucuya birer adet olarak dağıtılmaktadır). Daha fazla çekirdek gerekirse, bunlar herhangi bir zamanda dört çekirdekli adımlar halinde (her iki sunucuda eşit miktarda) etkinleştirilebilir.

Sık Kullanım Şekilleri

Oracle Database Appliance şu üç sık kullanıma sahiptir:

 Basit, Makul Fiyatlı, Düşük Riskli, Yüksek Erişilebilirliğe Sahip Bir Veritabanı Sistemi

Oracle Database Appliance, uygulanması ve bakımı kolay, makul fiyatlı, yüksek erişilebilirliğe sahip bir veritabanı sistemi arayan müşterileri cezbedecektir. Geçmişte, bir dizi veritabanı sunucusu üzerinde çalışan yüksek erişilebilirliğe sahip veritabanı sistemleri, uygulanması karmaşık, sistem yönetimi uzmanlığı, veritabanı yönetimi ve depolama yönetim becerileri gerektiren sistemler olarak görülüyordu. Bu nedenle pek çok IT departmanı arzu ettikleri yüksek erişilebilirliği sağlayacak failover kapasitesine ya hiç sahip değildi ya da bunun için pahalı, gereksiz, fazla kullanılmayan, aktif-pasif “soğuk” failover sistemlerini kullanıyordu. Bu failover sistemlerinin birincil sistem hatalarına tepki göstermesi genellikle uzun zaman alıyor ve bunlar, değerli şirket alanını, soğutma ve elektrik kaynaklarını tüketiyordu.

Yeni cihaz, bunları değiştiriyor. Artık, tek bir veritabanı yöneticisi bir Oracle Database Appliance’ı yaklaşık iki saat içinde kullanıma sokabiliyor. Artık IT departmanları sektörün en iyi veritabanı erişilebilirlik çözümünü (Oracle RAC) Oracle Database Appliance üzerinde kolayca ve hızlı bir şekilde çalıştırarak veritabanı veya donanım arızalarıyla saniyeler içinde ve genellikle kullanıcı tepki süresi üzerinde fark edilir bir etkiye yol açmaksızın şeffaf ve sorunsuz bir şekilde ilgilenebiliyor.

 Büyüdükçe Öde Uygulamalı Veritabanı Sistemi

Uygulamaya koyulmak üzere olan yeni bir projede, beklenilen iş yükü seviyelerine ulaşılması birkaç yıl alabilmektedir. IT departmanları, gerçekten ihtiyaç duyacakları ana kadar fazla miktarda gereksiz kapasiteyi satın alarak hizmete sokmaya sıcak bakmazlar. Oracle Database Appliance donanımının uygun fiyatı sayesinde IT departmanları her şeyi içerecek şekilde düşünülmüş bir kutuyu uygulamaya koyabilir ve zaman içerisinde yalnızca ihtiyaç duydukları çekirdekleri etkinleştirerek yazılım kapasitesini artırabilirler.

Pek Çok Küçük Veritabanının Çalıştırılması İçin Bir Birleşim Platformu

Pek çok IT departmanı, bağımsız sistemlerde çalışan veritabanlarını alıp bunları kümeli bir veritabanı sistemine bir arada yerleştirerek veritabanlarını bir araya toplamayı ister. Oracle Database Appliance, bu birleştirme çabasına yönelik harika, düşük maliyetli bir platform sunmaktadır. Tek kümeli/paylaşımlı depolama çözümü üzerinde çok sayıda veritabanının bulundurulması sayesinde yöneticilerin ayrı ayrı çok sayıda sistem, işletim sistemi ve veritabanı konum dizinini yönetmek yerine yalnızca tek bir kümeyi ve ortak depolama birimini yönetmesi yoluyla yedekleme, veritabanı ve işletim sistemi yamalama ve güncellemeler bakımından önemli bir işletme verimi elde edilebilmektedir.

Birlikte Çalışmak İçin Tasarlanmış Donanım ve Yazılım

Oracle Database Appliance, Oracle’ın sunduğu mühendislik sistemlerden biridir. Oracle Exadata Database Machine ve Oracle Exalogic Elastic Cloud sistemiyle karşılaştırıldığında, Oracle Database Appliance, bütün ve makul fiyatlı bir araçta en fazla sadeliği sunan, anahtar teslim, genişletilemez bir sistemdir. Aşağıdaki şemada Oracle Database Appliance, bir quarter-rack Oracle Exadata Database Machine ile karşılaştırılmakta ve Oracle mühendislik sistemlerinde daha düşük kapasiteli bir noktada yer almaktadır.

oda3

Tasarlanmış Sistemler – Neden daha iyidir

Tasarlanmış Sistemler, donanım ile yazılımın özgün bir şekilde birleşerek, her birinin diğeri hakkındaki bilgilerinden yararlanılması ve bu şekilde mümkün olan en yüksek performans ve güvenilirliğin sunulması ilkesine dayanır. Veritabanı, depolama yönetimi ve kümeleme yazılımlarının “en düşük ortak paydada” işleyen sistem, ağ ve donanım ortamında bulunamayacak bazı özelliklerden yararlanabilmesi sayesinde işin nasıl gerçekleştirileceği ile ilgili kararlar optimize edilebilmektedir. Sistemin, özel olarak operasyonların gerçekleştiği ortamın işletim sistemi ve veritabanı yama seviyesine kadar her detayını bilmesi şunları sağlayabilmektedir:

Oracle Database Appliance, Oracle’ın üçüncü özel-tasarlanmış sistemidir ve bu önemli avantajları müşterilere sunabilmesi Oracle Database Appliance’ı kurulum kolaylığı ve yönetim, performans ve destek bakımından üstün bir sistem haline getirmektedir.