Oracle Exadata X3

Oracle’ın gelecek nesil Veritabanı Makinesi Oracle Exadata X3, en düşük maliyetle en yüksek performansı ve petabayt ölçeklenebilirliğini sunmak için yığın bellek ile düşük maliyetli diskleri birleştirir. Ayrıca bu, çeşitli ve öngörülemez bulut bilişim iş yükleri için de ideal veritabanı platformudur.

Oracle Exadata X3 sistemleri; yüzde 40’a kadar daha hızlı yanıt süreleri, güç ve soğutmada yüzde 30’a kadar azalma ve yüzlerce TB verinin tamamını flash’ta depolama ve yönetme yeteneği gibi önemli düzeyde iyileştirmeler sunmak için gelecek nesil teknolojilerden yararlanır. Ayrıca artık yeni bir düşük maliyetli Sekizinci raf konfigürasyonunda da kullanılabilir.

Oracle Exadata ile müşteriler, konsolidasyon aracılığıyla BT maliyetlerini düşürebilir, on kata kadar daha fazla veri saklayabilir, tüm uygulama yazılımlarının performansını artırabilir, sistem entegrasyonu deneme ve yanılmasını ortadan kaldırarak daha kısa pazara giriş süresi sunabilir ve gerçek zamanlı olarak daha iyi iş kararları alabilir.

ÖzellikKazanç
Oracle DatabaseOracle Exadata Storage Server'lardan yararlanmak için büyük ölçüde geliştirilmiş Oracle Database ile sektör lideri güvenlik, yüksek kullanılabilirlik ve ölçeklenebilirlik sunun.
Oracle Exadata Smart ScanYoğun sorgu işleme işlemini ve veri araştırma değerlendirmesini ölçeklendirilebilir akıllı depolama sunucularına aktararak sorgu performansını geliştirin.
Oracle Exadata Smart Flash Cache'Sık kullanılan' okuma ve yazma verilerini hızlı katı hal depolama alanında önbelleğe alarak sorgu yanıt sürelerini ve işlem hacmini geliştirir
Exadata Hybrid Columnar CompressionBirincil, beklemedeki ve yedek veritabanları için depolama maliyetlerini azaltmak ve performansı artırmak üzere veri ambarı tablolarının boyutunu 10 kat, arşiv tablolarının boyutunu 50 kat azaltır.
InfiniBand AğıBüyük bir tekli sistem yansıması konfigürasyonu oluşturmak için InfiniBand yapısını kullanarak birden çok Oracle Exadata Database Machine'i bağlayın. Her InfiniBand bağlantısı, 40 Gigabit bant genişliği sağlar; bu, geleneksel depolama ve sunucu ağlarının birkaç katıdır
Petabayt ÖlçeklenebilirliğiKurumsal veri büyümesini desteklemek için veri ambarını kolayca ölçekleyin
exadata
Exadata – Oracle Database Machine X3

Oracle tarafından ilk olarak 2008 yılında duyurulmuş olan Exadata, veritabanı yazılımını hızlı ve verimli çalıştırmak üzere tasarlanmış bir çözümdür. Üzerinde bildiğimiz Oracle Veritabanı yazılımını çalıştıran Exadata, işletim ve kullanım açısında Oracle kullanıcılarına ek bir yük getirmeden, verimli ve hızlı bir şekilde kurumların ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Zaman içerisinde yeni teknolojik gelişmelerin (gerek yazılım gerekse donanım) dahil edildiği Exadata’nın, Oracle donanımı üzerinde üçüncü jenerasyonu Ekim 2012 tarihinde duyurulmuş ve tanıtılan yeni teknolojik özellikleri ile bir hayli dikkat çekmiştir.

Oracle tarafından stratejik veritabanı platformu olarak kabul edilen Exadata, sağladığı teknolojik özellikleri ile çok amaçlı bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerek operasyonel sistemlerin çalıştırılması, gerekse veri ambarı ortamlarının işletilmesi ve yine birden fazla veritabanı için konsolidasyon yapılabilmesi amacına uygun olarak tasarlanan Exadata, tüm bu işlevlerin gerektirdiği veri yükü ve işletim kolaylıklarını beraberinde sunmaktadır.

Temelinde Intel tabanlı veritabanı ve saklama üniteleri sunucuları barındıran Exadata, söz konusu sunucular arasında 40 Gb/saniye iletişim imkanı sağlayan ve konvansiyonel sistemlerin 8-10Gb/saniye iletişim hızının yaklaşık dört katını sağlayabilen infiniband teknolojisi kullanmaktadır.

42U yüksekliğinde bir kabin içerisinde sistem odasına yerleşen Exadata, kabin içerisinde işletilebilmesi için gereken tüm bileşenleri önceden konumlandırılmış ve birbirleri ile bağlanmış şeklide gelmektedir. Sistem odası iletişim ortamınıza bağlayabilmek için gereken ethernet bağlantıları ve enerji bağlantıları, sistemin bilişim altyapınıza dahil olması adına sağlanmanız gereken yegane harici bağlantılardır. Oracle mühendisleri tarafından gerçekleştirilen gerek donanım gerekse yazılım ön çalışmaları sonrasında, birkaç gün içerisinde kullanıma hazır hale getirilmektedir. Kabin içerisindeki tüm bileşenlerin birden fazla (redundant) olarak konumlandırılması ile kesintiye imkan vermeyen bir ortam kullanıma sunulmaktadır.

Oracle Exadata farklı amaçlar için konumlandırılmış donanım ve üzerinde çalışan yazılım bileşenlerinden oluşmaktadır:

Veritabanı Sunucuları (kırmızı ile belirtilmiştir) – Son kullanıcıların uygulamalarının bağlandığı ve Oracle veritabanı yazılımının üzerinde çalıştığı sunucu kümeleridir. Üzerlerinde Oracle Veritabanı Yönetim Sistemi yazılımı ve yüksek devamlılığı sağlamak amacı ile aktif-aktif kümelemeye imkan sağlayan Oracle Real Application Clusters yazılımı koşmaktadır. İstenildiğinde ihtiyaç duyulabilecek diğer veritabanı opsiyonları da (partitioning, spatial and graph gibi) kullanıma dahil edilebilmektedir.

Disk Sunucuları (açık mavi ile belirtilmiştir) – Akıllı disk üniteleri olarak da adlandırılan bu sunucular, üzerindeki yazılım aracılığı ile Veritabanı Sunucularından iletilen talepleri anlamakta ve sadece bu taleplere yanıt olacak veri bloklarını okuyarak/işleyerek trafiği azaltmakta ve etkin bir kullanım sağlamaktadır.

İletişim Katmanı Bileşenleri (açık yeşil ile belirtilmiştir) – gerek Veritabanı ve Disk Sunucuları arasında, gerekse kurumun sistem odasına bağlantılar için konumlandırılmış bağlantı bileşenleridir.

Temelde iki farklı modele sahip olan Exadata Veritabanı Sunucuları (X3-2 ve X3-8 olarak) farklı ihtiyaçların karşılanabilmesi maksadı ile ihtiyaç durumunda değişik hafıza ve işlem gücü seçenekleri ile (X3-2 modeli) gelmektedir. X3-2 modeli üzerinde her sunucuda 2 adet 8 çekirdekli Intel E5-2690 işlemcisi kullanılmakta ve her biri üzerinde 256 GB hafıza bulunmaktadır. Çeyrek (2 sunucu), yarım (4 sunucu) ve tam (8 sunucu) şeklinde ölçeklenebilen X3-2 modeli, Ekim 2012’de duyurulan Sekizde bir (1/8) modeli ile de Exadata performansının daha küçük veri yüklerine indirgenebilmesine imkan sağlamıştır.

X3-8 modeli üzerinde ise iki adet sunucu ve her birinin üzerinde 10 çekirdekli 8’er adet Intel E7-8870 işlemci bulunmaktadır. Toplam 160 işlemci çekirdeği işlem gücü sunabilen X3-8 modeli, her iki sunucu üzerinde toplam 4TB hafıza alanı ile yüksek hafıza alanı gerektiren veritabanı uygulamalarına cevap verebilecek niteliktedir.

Her birinin üzerinde 12 adet hızlı (600 GB’lık 15000 dönüş/saniye hızında) ya da yüksek kapasiteli (3TB’lık 7200 dönüş/saniye hızında) disk barındıran Exadata Disk Sunucuları ise kendisine delege edilen SQL işlemlerinin en hızlı bir şekilde işlenebilmesi için tasarlanmıştır. Bunlara ek olarak her bir Disk Sunucusu üzerinde 4 adet 400’er GB alana sahip Flash Cache Kart bulunmaktadır. Her bir Disk Sunucusu üzerinde bulunan 1600GB Flash alan ile, verilerin sadece sorgu amaçlı bu alanda hızlı bir şekilde işlenmesinden öte, X3 duyurusu ile aynı zamanda yazma amaçlı da bu alanın kullanımı sağlanmıştır.

Tercih edilen Exadata modeline göre; çeyrek makinede 3, yarım makinede 7 ve tam makinede ise 14 adet Disk Sunucusu ile beraber gelen Exadata, maksimum 504 TB (yüksek kapasiteli disklerin kullanıldığı durumda) ham disk alanı ve 22,4 TB Flash alanı ile, bir çok kurumun verilerinin neredeyse tamamının Flash alan üzerinden sunulabileceği hızlı bir veritabanı platformu sunmaktadır.

Exadata Storage Server Software
Smart Scan

Exadata’yı hızlı yapan özellikler içinde donanım tarafında sağlanan yeteneklerle birlikte, bu donanım bileşenlerinin hızlı çalışabilmesi için sunulan yazılım yetenekleri de öne çıkmaktadır. Exadata’nın her bir Disk Sunucusu üzerinde çalışmakta olan “Exadata Storage Software” yazılımı, Veritabanı Sunucuları üzerinden gönderilen SQL cümleciklerinin gerektirdiği işlemleri kendi üzerinde işletebilmekte (SmartScan) ve bu şekilde ilgisiz veri bloklarını elimine ederek daha verimli bir şekilde sorguların çalışabilmesini sağlamaktadır.

Storage Index

Smart Scan özelliğine benzer şekilde Storage Index yapısı sayesinde sorgu kriterlerinde bulunan değerlere göre storage katmanında indeksleme yapılabilmekte ve bu index yapıları kullanılarak gereksiz I/O işlemleri önlenmektedir. Sorgu kriterlerine uygun olmayan kayıtların bulunduğu veri blokları disk üzerinden okunmadan ayıklanabilmektedir. Bu hem daha az I/O işlemi yapılmasını sağlmakta hem de performansı arttırmaktadır.

Hybrid Columnar Compression

Exadata yazılım özellikleri ile veriler etkin bir şekilde sıkıştırılabilmektedir Hybrid Columnar Compression HCC özelliği ile birlikte Exadata, en yüksek seviyede veri sıkıştırılması özelliği sunmaktadır. I/O değerlerinin düşürülmesi ve maliyetlerin azaltılması noktasında son derece önemli bir çözümdür ve 10 kat – 50 kat arası disk sıkıştırması sağlayabilmektedir.. Bu şekilde aynı verinin daha az disk bloğu üzerinde saklanabilmesi ve kurumun ihtiyacı olan veri disk alanının daha az fiziksel disk ile sağlanabilmesi hedeflenmektedir.

Exadata ile Tasarlanmış Sistem Çözümünün Sağlayacağı Kolaylıklar

Oracle tarafından bir “Tasarlanmış Sistem” olarak sunulan Exadata çözümü kurulum ve konfigürasyonu standart hale getirilmiş bir mimariye sahiptir. Tasarlanmış sistemlerin temel amaçlarından biri de tek bir muhatap noktasından tüm sistem için destek alınabilmesidir. Gerek yazılım, gerek işletim sistemi, gerek donamın gerekse disk katmanı için konvansiyonel sistemlerde, sistemin kurulup işletilir bir duruma getirilmesi çok uzun zaman almakta ve muhtemel bir sorun yaşanması durumunda sorunun kaynağına inebilecek ipuçlarının bulunabilmesi zorlaşmaktadır.

Oracle Tasarlanmış Sistemlerinde ise tüm donanım, yazılım ve iletişim katmanı bileşenleri Oracle tarafından sağlanmakta ve tüm bu bileşenler için destek yine Oracle tarafından verilmektedir. Söz konusu sistemlerin sistem odasına girdiği noktadan itibaren Oracle mühendislerinin çalışmaları ile kullanıma hazır hale getirilebilmesi günler mertebesinde sürmekte, ve sağladığı yönetim kolaylıkları ve üstün performans ile beraber düşünüldüğünde, Oracle Tasarlanmış Sistemleri kısa zamanda yapılan yatırımın karşılığının alınabilmesine olanak sağlamaktadır. Birden fazla aynı işi yapan bileşenin kullanıldığı ve bu sayede ilgili sistem için yüksek devamlılığın sağlandığı Oracle Tasarlanmış Sistemleri, benzeri konvansiyonel sistemlere göre katlarca performans farkı kazandırmakta ve gerek dünyada gerekse Türkiye’de bir çok müşterimiz tarafından tercih edilen çözümler olmaya devam etmektedir.

Exadata ve Oracle Veri Tabanı ile Yüksek Performans
Oracle Real Application Clusters

Oracle RAC; küme mimarisi içerisinde yeralan birden fazla sunucunun ortak disk katmanında bulunan tek bir veri tabanına erişmesini sağlayan bir çözümdür. Birden fazla sunucu sayesinde yüksek devamlılık ve ölçeklenebilirlik özellikleri sağlanmaktadır. Birden fazla sunucunun aktif olarak veri tabanına erişmesi sayesinde, sunuculardan birinin çökmesi durumunda o sunucu üzerinde bulunan yük küme içerisindeki diğer sunuculara otomatik olarak aktarılır ve kullanıcılar çalışmalarına devam ederler. Ayrıca artan iş taleplerinden dolayı, daha fazla işlemci gücüne

ihtiyaç duyulduğunda kullanıcıların bağlantısı kesilmeden kümeye yeni sunucuların eklenmesi mümkün olmaktadır.

Oracle Partitioning

Oracle Partitioning tablo ve indekslerin daha küçük ve kolay yönetilebilir parçalara bölünmesini sağlayan bir özelliktir. Oracle bir tabloyu değer aralıklarına (tarih), değer listelerine (il kodu, şube kodu vb.) ve birden fazla alana (tarih + şube kodu) göre bölümleyebilir. Büyük hacimli veri tabanlarında bölümleme ile yüksek performans ve yüksek devamlılık hedeflerine ulaşmak çok daha kolay olmaktadır. Oracle Partitioning hem veri ambarı hem de operasyonel veri tabanı sistemleri için yarar sağlamaktadır.

Smart Flash Cache

Oracle Veri Tabanının Exadata üzerinde sunduğu Smart Flash Cache özelliği, depolama sunucusunda yer alan solid-state mimarideki disklerin Oracle Veri Tabanı tarafından yönetilmesini ve I/O operasyonlarının yüksek performansla gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Smart Flash Cache, veri tabanındaki verileri “cache”ler ve sıcak verinin cache içerisindeki yönetimini akıllı bir algoritma kullanarak gerçekleştirir. Buradaki amaç çok hızlı flash bellek operasyonları gerçekleştirmektir. Hangi verinin ne zaman bu kartlarda yani cache alanında olması gerektiğine yine tamamen otomatik bir şekilde karar verilmektedir ve sistem yöneticilerinin herhangi bir müdahalesine ihtiyaç duyulmamaktadır.

Exadata ve Dataguard ile Yüksek Süreklilik

Oracle Dataguard, Oracle veri tabanı sistemleri için tavsiye edilen felaket kurtarma çözümü olarak sunulmaktadır. Dataguard veri tabanı loglarının “standby” (yedek) sunuculara taşınması ve bu sistemler üzerinde uygulanması esasına dayalı olarak çalışmaktadır.

Oracle Data Guard kurumsal verileri afet, hata ve bozulmalardan korumak için bir veya daha fazla yedek veri tabanının yaratılmasını, yönetimini ve takibini sağlayan yönetim, takip ve otomasyon yazılım altyapısıdır. Data Guard bu yedek veritabanlarını asıl veri tabanının tutarlı kopyaları olarak tutar. Yedek veritabanları, asıl veri tabanından binlerce kilometre uzakta bir afet merkezinde olabileceği gibi aynı şehir, kampüs hatta aynı odada bulunabilir. Asıl veri tabanının planlı ya da planlanmamış bir sebeple ulaşılamaz hale gelmesi durumunda, Data Guard yedek veritabanlarından birini asıl veri tabanı olarak aktif hale getirerek ulaşılamama süresini en aza indirir ve veri kaybını önler. İstenildiği takdirde yedek veri tabanı okuma amaçlı olarak hizmet verebilmektedir.

Bu yöntemin veri tabanı sürekliliği açısından sunduğu birçok avantaj bulunmaktadır:

  • Veri tabanı işlemleri istenirse gerçek-zamanlı olarak yedek sisteme gönderilmekte ve maksimum veri koruması sağlanmaktadır.
  • Yedek sistem Oracle veri tabanı yazılımı ile log uygulama işlemini gerçekleştirdiğinden veri tabanının tutarlılığı konusunda bir risk bulunmamaktadır.
  • Yedek sistem logların uygulanması yöntemiyle güncellendiğinden disk katmanındaki bozulmalar sistemin sürekliliğini etkilememektedir.
  • Yakın ve uzak mesafelerde birden fazla yedek sistem aynı anda kullanılabilmekte ve tüm yedekler aynı anda güncellenmektedir.
  • Ana sistem ile yedek sistem arasında istenirse asenkron konfigürasyon ile network bağlantı sorunlarından kaynaklanan kesintiler ana sistemdeki operasyonları kesintiye uğratmamaktadır.
  • Yedek sistem üzerinde veri tabanının fiziksel bir kopyası oluşturulduğundan aynı zamanda yedekleme ihtiyaçları için de kullanımı mümkündür.
exadata_x2-2_ta4d_nb